Nie wyrzucaj liści kalarepy! Zrób z nich wartościowy obiad. Wystarczy, że usmażysz liście tego warzywa w specjalnym cieście, a uzyskasz danie z bardzo dobrym rozkładem makro składników i witamin. Nie mówiąc już o niskich kosztach, bo wykorzystasz coś, co pewnie wylądowałoby w koszu.
Liście kalarepy w cieście naleśnikowym to świetny przykład gotowania zero waste. Możesz wykorzystać tu warzywo praktycznie w całości: liście smażysz, a bulwę kalarepki obierasz i dodajesz do surówki. Warto też wspomnieć, że to danie jest nie tylko wegańskie, ale również bezglutenowe.
W jaki sposób uzyskamy w przepisie dobry rozkład makro składników, a ściślej mówiąc jak podbijemy białko? To proste. Zamiast mąki pszennej, wykorzystałam mąkę z ciecierzycy. Cieciorka to roślina strączkowa, mająca bardzo dobry rozkład aminokwasów egzogennych czyli takich, których nasz organizm nie jest w stanie sam wytworzyć.
Podsumujmy więc zalety i cechy wyróżniające tego dania:
- wegańskie,
- tanie,
- bezglutenowe (więcej wegańskich bezglutenowych znajdziesz TUTAJ),
- ma mało składników,
- składniki łatwo dostępne w każdym sklepie spożywczym,
- szybkie w wykonaniu,
- zerowaste (wykorzystujemy to, co zwykle wyrzucamy do kosza),
- zawiera białko z dobrym rozkładem aminokwasów egzogennych.
Polecam też ogólnie dowiedzieć się więcej na temat: właściwości i wartości odżywczych kalarepy.
Przekonałam? No to robimy!
Składniki:
- 1 kalarepa,
- 10 łyżek mąki z ciecierzycy,
- ok. 1 i 1/4 szklanki mleka sojowego,
- 2 łyżeczki przyprawy do kurczaka złocistej,
- sól i pieprz do smaku,
- olej do smażenia (ja używam rzepakowego).
Robimy nasze liście kalarepy:
Do dużej szerokiej miski wsyp mąkę z ciecierzycy, dodaj mleko i przyprawy. Dokładnie wymieszaj trzepaczką, aby pozbyć się grudek. Odstaw ciasto do zgęstnienia.
Kalarepę wraz z liśćmi dokładnie umyj. Odetnij liście od bulwy, a od liści odetnij twarde łodygi. Bulwę kalarepy obierz i wykorzystaj do surówki. Teraz jest ten moment, żeby zrobić surówkę. Po zrobieniu odstaw ją do lodówki i niech sobie czeka aż usmażysz liście.
Sprawdź jaką konsystencję ma twoje ciasto. Powinno być bardzo gęste. Jeśli więc jest zbyt rzadkie, to dodaj jeszcze trochę mąki z ciecierzycy. A jeśli jest tak gęste, że nie dasz rady zanurzyć w nim liści, to dodaj odrobinę mleka sojowego.
Na dużej patelni rozgrzej olej. Liście kalarepy namocz w cieście i smaż z obu stron na złoty kolor.
Z pozostałego ciasta usmaż placek.
Jedz od razu po zdjęciu z patelni, z dodatkiem surówki, którą masz w lodówce. Można się pokusić o dodatek sosu barbecue.
Sma!