Prosty wegański tort z owocami

Masz imprezę, na której będą osoby uczulone na mleko lub jajka? A może z innych względów unikasz w diecie nabiału i nie chcesz iść na kompromis w kwestii ciast i tortów? Kochana, doskonale Cię rozumiem. Ja też nie potrafię żyć bez ciasta :) A ten przepyszny wegański tort? Na spokojnie ogarniesz! Już tłumaczę jak go zrobić.


Składniki na tort o średnicy około 21 cm:

  • spód ciasta z TEGO przepisu (dokładnie wystudzone – możesz upiec dzień wcześniej),
  • 1/2 szklanki ciepłej, przegotowanej wody,
  • 2 łyżki soku z cytryny,
  • 1 łyżka ekstraktu waniliowego (opcjonalnie),
  • 1 słoiczek gęstego dżemu, około 150 ml (u mnie malinowy),
  • 2 puszki mleka kokosowego, schłodzonego przez minimum dobę w lodówce (więcej o mleku kokosowym TUTAJ),
  • 2 łyżki cukru pudru,
  • owoce do środka tortu – u mnie to około 2 szklanki świeżych truskawek (może być też 1 szklanka jagód/malin świeżych lub mrożonych lub inne owoce wg uznania),
  • 1 tabliczka 100g gorzkiej czekolady (ja na ogół używam Wedla 64%),
  • 100 ml dowolnego mleka roślinnego,
  • owoce/jadalne kwiaty – do ozdoby tortu.


Robimy:

Wystudzone ciasto przetnij na 3 równe cienkie blaty. Jeśli wyrosło z górką – możesz ją ściąć i odwrócić ciasto “do góry nogami”. Wtedy top ciasta będzie spodem tortu, a spód ciasta będzie na górze tortu, przez co uzyskasz równiutką płaszczyznę. Ściętą “górkę” możesz pokruszyć i zamrozić, a potem posypać tym jakiś deser czy jogurt.

Przygotuj poncz do nasączenia blatów tortu. To tylko brzmi skomplikowanie – po prostu wymieszaj wodę z sokiem z cytryny i ekstraktem waniliowym – jeśli go posiadasz.

Ułóż pierwszy balt tortu na paterze lub innej płaskiej powierzchni, na której docelowo ma być podawany tort. Pamiętaj jednak, że tort ma się finalnie zmieścić do lodówki, a więc raczej unikaj naczynia z wysoką stopką. Równomiernie nasącz pierwszy blat tortu przy użyciu łyżki stołowej lub płaskiego kuchennego pędzla (ja używam łyżki).

Poczekaj aż nasączenie dokładnie wsiąknie w powierzchnię. Na tym rozprowadź cały dżem, zostawiając około 2-3 cm od brzegów.

Z puszek zimnego mleka kokosowego przełóż tylko stałą cześć mleka do wysokiego naczynia, wsyp cukier puder i ubij mikserem na gładki krem.

Teraz chyba najtrudniejsze: ostrożnie pokryj cienką warstwą kremu warstwę dżemu, tak aby obie warstwy się nie wymieszały, zostawiając 1 cm od brzegów tortu. To dlatego ważne jest, aby dżem był odpowiednio gęsty.

Na to ułóż połowę owoców przeznaczonych do środka tortu. Truskawki pokrój na połcentymetrowe plastry, a jeśli używasz jagód lub malin – możesz je kłaść w całości. Owoce przykryj warstwą kremu i ułóż na tym drugi blat tortu. Lekko dociśnij na całej powierzchni.

Nasącz drugi blat pączem, poczekaj aż wsiąknie i posmaruj cienką warstwą kremu. Ułóż drugą połowę owoców i przykryj kremem, zostawiając około 1 cm od brzegów tortu. Dociśnij trzecim blatem.

Nasącz wierzch tortu i odstaw do całkowitego wsiąknięcia. W tym czasie przygotuj polewę.

W garnku mocno podgrzej mleko roślinne, stale mieszając, prawie do zagotowania. Odstaw na bok i wsyp do mleka połamaną na kawałki czekoladę. Odstaw na kilka minut. Wymieszaj dokładnie trzepaczką, aby uzyskać gładką, gęstą polewę. Jeśli nie jesteś w stanie pozbyć się grudek, to znaczy, że mleko zbyt przestygło – podgrzej lekko i stale mieszaj.

Jeśli polewa jest zbyt rzadka – bardziej ją przestudź – wtedy zgęstnieje.

polewa czekoladowa na torcie


Wylej polewę równomiernie na wierzch tortu. Ozdób tort owocami, kwiatami i czym tam jeszcze sobie wymyślisz… ALEŻ TO BĘDZIE SZTOS!!!

Jeśli podoba Ci się przepis i planujesz zrobić ten tort, to udostępnij proszę ten wpis na swoich mediach społecznościowych, klikając jedną z poniższych ikonek. Dziękuję! :*

Sma!

kawałek tortu z widocznymi warstwami