Kalafior zapiekany z cieciorką

Kalafior zapiekany z cieciorką

Mój tato kiedyś w sobotnie wieczory peklował mięso do pieczenia na niedzielny obiad. Ja zapeklowałam kalafior z cieciorką i wrzuciłam do piekarnika. Powiem wam jedno: tato (choć był masażem i typowym mięsożercą) byłby ze mnie naprawdę dumny! 🙂

To danie możesz wykorzystać nie tylko do obiadu. Na zimno smakuje jeszcze lepiej! Jeśli więc nie zjecie wszystkiego od razu – wrzućcie do lunchboxa na następny dzień do pracy lub szkoły. Albo  dodajcie pozostałą z obiadu kaszę, świeże warzywa (np. pomidory, paprykę, natkę pietruszki, suszone pomidory), odrobinę oliwy z oliwek i octu jabłkowego – i już pyszna sałatkowa kolacja gotowa.


Składniki:

  • 1 mały kalafior (lub połowa dużego),
  • 1 puszka cieciorki (lub porcja mrożonej),
  • 4 łyżki oleju rzepakowego,
  • 1 łyżeczka soli (najlepiej zwykłej kłodawskiej jodowanej, a nie jakiejśtam wymyślnej himalajskiej),
  • 1/3 łyżeczki kurkumy,
  • 1/4 łyżeczki kardamonu,
  • 1/3 łyżeczki słodkiej papryki wędzonej,
  • 1 łyżeczka octu jabłkowego,
  • 1/2 łyżeczki syropu z agawy (lub innego słodzidła).


Robimy:

Kilka godzin przed pieczeniem przygotuj “wsad” do piekarnika. Możesz to zrobić dzień wcześniej wieczorem. Czyli:

Umyj kalafior i podziel na niewielkie różyczki. Odsącz z wody. Cieciorkę opłucz zimną wodą i odsącz z wody na sitku. Jeśli używasz cieciorki z puszki, to dokładne opłukanie jej z zalewy, zmniejszy jej działanie wzdymające. 

Kalafior i cieciorkę umieść w zamykanym naczyniu. Może być garnek z pokrywką, ale najlepiej posłuży jakaś szczelnie zamykana miska lub duże pudełko.

W kubku dokładnie wymieszaj olej z przyprawami, octem i syropem. Zalej tym maceratem warzywa, zamknij pojemnik i dokładnie wszystko wymieszaj, lekko potrząsając i obracając pojemnikiem. Odstaw na chwilę i powtórz tę czynność. Chodzi o to, aby warzywa były dokładnie pokryte zalewą. Odstaw na kilka godzin.

Rozgrzej piekarnik do 180 stopni. Blachę wyłóż papierem do pieczenia lub bardziej ekologicznie: silikonową matą (np. z IKEI). Wyłóż warzywa na blachę i piecz około 35-40 minut – do zarumienienia.

Podawaj jako białkowy element obiadu lub jako przekąskę na zimno.

Sma!

PS. Jeśli spodobał Ci się przepis – podziel się nim na social mediach używając przycisku “Share” poniżej. Niech inni też mają radochę z roślinnego jedzonka 🙂