Wegański krem czekoladowo-orzechowy

Wegański krem czekoladowo-orzechowy

Jeśli szukasz wegańskiego i zdrowszego odpowiednika Nutelli, to jesteś w dobrym miejscu. Ten pyszny krem czekoladowo-orzechowy ma sporo wartościowego białka roślinnego. Możesz go użyć zarówno na kanapkę czy do naleśników, jak również do przełożenia tortu czekoladowego. Zapraszam do przepisu!

Składniki:

  • 170 g napoju roślinnego, najlepiej sojowego,
  • 100 g (1 tabliczka) gorzkiej czekolady, np. Wedel,
  • 170 g ugotowanej ciecierzycy lub takiej z puszki*,
  • 3 łyżki masła z prażonych orzechów laskowych**,
  • 2 garści suszonych daktyli,
  • duża szczypta soli.

Robimy:

Czekoladę połam na kawałki. W garnku podgrzej napój roślinny i dokładnie rozpuść w nim czekoladę. (Jeśli masz robot typu Thermomix, to wykonaj te czynności od razu w robocie).

Do blendera/robota rozdrabniającego wrzuć pozostałe składniki i zalej je rozpuszczoną w napoju roślinnym czekoladą.

Blenduj do uzyskania jak najgładszej konsystencji.***

Krem przełóż do słoików i wstaw do lodówki. Możesz nim od razu przekładać tort, bez schładzania. Możesz też krem mrozić.

Sma!

*Jeśli używasz ciecierzycy z puszki, to koniecznie dokładnie odsącz ją z zalewy i przepłucz zimną wodą. To spowoduje, że będzie lżej strawna. 170 g to niecała puszka – pozostałą ciecierzycę możesz po prostu wsypać do surówki, sałatki lub zupy, aby ziarna się nie zmarnowały.

**Masło z prażonych orzechów laskowych możesz zrobić samodzielnie, jeśli masz dobry sprzęt lub kupić gotowe. Możesz je też ostatecznie zastąpić masłem z orzeszków ziemnych (dużo tańsze i lepiej dostępne). Wtedy krem nie straci na wartościach odżywczych i konsystencji, ale zdecydowanie straci na smaku. Już nie będzie tak bardzo przypominał Nutelli…

***Jeśli nie masz porządnego blendera lub robota kuchennego, to możesz spróbować blendować ręcznym, tzw. “żyrafą”. Chociaż pewnie nie da się w ten sposób uzyskać super gładkiej konsystencji. Ale lepsze to niż nic!